Haber

Eskişehir’de ibadeti kolaylaştıran termal su

Eskişehir’de ibadeti kolaylaştıran termal su

Reşadiye Camii şadırvanından akan sıcak su, kış günlerinde vatandaşların ibadetini kolaylaştırıyor.

Kaynak suyu ile abdest alanlar oldukça memnundur.

Ceylan Dağ: “Eksi 15 derece de olsa burada abdest alabiliyoruz”

Selçuk Taktak: “Sıcak sular Eskişehir için hayırsever”

Yücel Kaya: “Erzurum ve Sivas’ta bu abdesti dışarıda görelim, Allah’ın bu nimetine şükredeceksiniz”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’de bazı camilerin çeşmelerinden akan ve sıcaklığı 30 dereceye ulaşan termal sular, abdest almak başta olmak üzere birçok konuda vatandaşların günlük hayatını oldukça kolaylaştırıyor.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte Eskişehir’de hava sıcaklıkları her yıl olduğu gibi bu yıl da önemli ölçüde düştü. Sıcaklıklar özellikle gece ve sabah eksi derecelerin altında seyrediyor. Şehrin yer altı zenginliklerinden biri olan jeotermal sular, havaların soğumasıyla birlikte daha çok kullanılıyor. Yerin metrelerce altından çıkan kaynak sularının sıcaklığı 25 ila 30 dereceye ulaşabiliyor. Sıcaklığının yanı sıra vatandaşlar tarafından şifalı olarak nitelendirilen kaynak suları cami cemaati tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Reşadiye Camii ve Çarşı Camii’ne ibadet için gelen vatandaşlar, soğuk havaya rağmen çeşmeden çıkan doğal sıcak su ile abdest almanın mutluluğunu yaşıyor.

“Hava soğuk ama abdestimizi dışarıda aldık”

Odunpazarı Mahallesi Deliklitaş Mahallesi Hazer Sokak’ta bulunan sıcak doğal termal sudan abdest alan Selçuk Taktak, kaynağın kente hayırsever olduğunu belirtti. Suyun sağladığı kolaylıktan bahseden Taktak, “Bu sıcak sular Eskişehir için hayırlara vesile oluyor. Sıcak su yaz kış sürekli akıyor. Çok güzel üşütmüyor. Mesela ben abdest almadım. şimdi geldim aldım aldım birazdan namaza gideceğim hava soğuk ama buna rağmen abdestimizi dışarıda aldık.Allah cümlemizden razı olsun bunları yapandan,bunu getirenden su” dedi.

“Eksi 15 derece de olsa burada abdest alabiliyoruz”

Selçuk Taktak gibi yerden abdest alan Ceylan Dağ da bu sıcak su ile eksi 15 derecede bile dışarıda abdest alabileceklerinin altını çizerek, şöyle konuştu:

“Vallahi çok rahatız cami bize yakın. Kışın bile sıcak su ile abdestimizi alıp camimize gidiyoruz. Sıcak veya soğuk suya karışmaz öyle kullanırız.” .Yani hava eksi 15 de olsa abdestimizi burada alıp suyu kullanabiliyoruz.Yabancılar da geliyor burada abdest alıyor bu da tabii ki onu camiye gitmeye teşvik ediyor.”

“Allah’ın bu nimetine şükredersiniz”

Kaynak suyunun aktığı Reşadiye Camii’nin şadırvanından abdest alan bir diğer vatandaş Yücel Kaya, suyun yer yer el yaktığına dikkat çekti. Yücel Kaya, “Biz sadece abdestimizi aldık, işimiz kolay. Bu abdesti dışarıda Sivas Erzurum’da görelim. Orası daha sıcak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu